Fotowoltaika – Twoje odnawialne źródło energii
Własna elektrownia fotowoltaiczna to niemal 90% Twoich oszczędności.
Jak to działa?
W ciągu godziny ziemia otrzymuje od słońca tyle energii ile ludzkość zużywa w ciągu roku.
Ogniwa fotoelektryczne pozwalają na bezpośrednią przemianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Prąd stały wytworzony przez moduły fotowoltaiczne jest zamieniany przez przetwornice napięcia (tzw. falowniki) na prąd zmienny 230V lub 400V. Falownik dodatkowo kontroluje pracę systemu oraz parametry sieci zewnętrznej, cały czas dostosowując parametry wytwarzanego prądu do parametrów sieci. Wraz z technologicznym rozwojem modułów fotowoltaicznych, wzrosła ich wydajność. W praktyce oznacza to, że są one w stanie przetworzyć coraz większą część docierającego do nich promieniowania słonecznego.
Potencjał teoretyczny promieniowania słonecznego w Polsce to ok. 1000 kWh z każdego m2 w ciągu roku.
Zalety instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaika jako odnawialne źródłem energii nie tylko jest ekologiczna i ekonomiczna, ale również stanowi świetną inwestycję na długie lata.
Oszczędności
Prawidłowo zaprojektowana instalacja daje gwarancję zysku. Wytwarzanie własnej energii nie tylko zmniejsza rachunki za energię, ale także powoduje, że nie jest się narażonym na stałe podwyżki cen energii. W perspektywie 25 lat realna oszczędność może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych!
Ekologia
Panele słoneczne nie emitują zanieczyszczeń, można je także poddać recyklingowi. W porównaniu z innymi źródłami energii jest bardzo cicha (jedynym urządzeniem wydającym dźwięki jest falownik).
Funkcjonalność
Panele słoneczne nie emitują zanieczyszczeń, można je także poddać recyklingowi. W porównaniu z innymi źródłami energii jest bardzo cicha (jedynym urządzeniem wydającym dźwięki jest falownik).
Dotacje
Rząd oferuje dofinansowanie instalacji do 40 kWp na budynkach mieszkalnych, podłączonych do sieci dystrybucyjnej (do 5000 zł). Dodatkowo właściciele domów mogą odliczyć koszt instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego.
Maj to najbardziej optymalny czas pozyskiwania zielonej energii.
Fotowoltaika dla domów
Własna elektrownia to zabezpieczenie Twoich najbliższych. Dzięki niezależności energetycznej, nie musisz martwić się rosnącymi cenami prądu. Dodatkowo jako prosument możesz przechowywać prąd u dystrybutora energii elektrycznej, odbierając 80% przez rok. Instalacja PV podwyższając komfort budynku i jego walory użytkowe, skutecznie podnosi wartość rynkową nieruchomości.
Fotowoltaika dla biznesu
Z panelami PV zyskasz niezależność energetyczną na długie lata, zmniejszając koszty działalności. Płatnicy VAT mogą odliczyć podatek i amortyzować koszy instalacji. Dodatkowo budowa elektrowni fotowoltaicznej pozytywnie wpływa na wizerunek marki, jako firmy działającej zgodnie z ekologicznymi trendami i w trosce o wspólne dobro.
Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych
Osobom prowadzącym gospodarstwa rolne przysługuje ulga inwestycyjna, w ramach której mogą odliczyć 25% inwestycji od podatku rolnego w okresie maksymalnie 15 lat. Z panelami PV zyskasz niezależność energetyczną, jednocześnie podnosząc wartość swojego gospodarstwa.
Farmy fotowoltaiczne
To duże naziemne instalacje fotowoltaiczne o mocy od kilkudziesięciu kWp do kilku MWp. Inwestycje tego typu są realizowane najczęściej z myślą o sprzedaży wytworzonej energii. Podstawą inwestycji jest znalezienie terenu o odpowiedniej powierzchni, nachyleniu i nasłonecznieniu.
Farmy fotowoltaiczne
To duże naziemne instalacje fotowoltaiczne o mocy od kilkudziesięciu kWp do kilku MWp. Inwestycje tego typu są realizowane najczęściej z myślą o sprzedaży wytworzonej energii. Podstawą inwestycji jest znalezienie terenu o odpowiedniej powierzchni, nachyleniu i nasłonecznieniu.
Zaufaj fachowcom – dlaczego warto nas wybrać
1
Oferujemy kompleksową usługę montażu instalacji fotowoltaicznych
2
Posiadamy własne, certyfikowane ekipy montażowe
3
Dopełniamy niezbędnych formalności
4
Dajemy wieloletnią gwarancję na całą instalację PV
5
Współpracujemy z najlepszymi producentami systemów fotowoltaicznych
6
Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta
Najczęściej zadawane pytania
Cenę warunkuje: rodzaj pokrycia dachu, model dachu, miejsce montowania paneli (dach lub grunt, przy czym montaż na gruncie jest rozwiązaniem droższym), klasa wykorzystanych do instalacji elementów (panele fotowoltaiczne, rodzaj i moc falownika).
W zależności od mocy instalacji zazwyczaj jest to jeden lub dwa dni.
Są to takie elementy jak:
– falownik zamieniający prąd stały z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny
– panele fotowoltaiczne, zmieniające energię słoneczną na prąd
– zabezpieczenie po stronie prądu stałego i po stronie prądu zmiennego
– elementy przeciwprzepięciowe, zabezpieczenia przeciwpożarowe i odgromowe,
– okablowanie pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a falownikiem – prąd stały
– okablowanie pomiędzy falownikiem, a skrzynką rozdzielczą – prąd zmienny
Zgodnie z Ustawą z 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, jest to „odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej”.
Panele fotowoltaiczne wytwarzają najwięcej prądu w ciągu dnia i latem. Jako użytkownicy t najwięcej prądu zużywamy wieczorem i zimą, zwłaszcza jeśli ogrzewamy mieszkanie prądem. W związku z tym spora część produkowanej energii staje się nadwyżką i jest przekazywana do sieci energetycznej.
To typ licznika, który jednocześnie zlicza ilość energii pobranej z sieci i oddanej do sieci.
Należy uzyskać warunki zabudowy lub Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Konieczna jest też weryfikacja czy w pobliżu nie są planowane inne inwestycje, które mogą wpłynąć na zacienienie elektrowni. W zakładzie energetycznym należy złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia, co pozwoli ustalić czy elektrownia planowanej przez inwestora wielkości może być w tym miejscu przyłączona do sieci. Koszt przyłączenia instalacji do 40 kWp ponosi zakład energetyczny. Przy inwestycjach od 40 kWp do 5 MWp inwestor pokrywa połowę kosztu, a powyżej 5 MWp całość. Kolejnym krokiem jest uzyskanie promesy wydania koncesji na produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Po uzyskaniu promesy oraz braku sprzeciwu ze strony lokalnych władz i mieszkańców, można przystąpić do budowy, która w porównaniu do elektrowni wykorzystujących inne źródła energii, trwa bardzo krótko.