+48 691 911 490
Jak dobrać moc fotowoltaiki? Jak dobrać moc fotowoltaiki?

Jak dobrać moc fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna to sposób na to, aby uniezależnić się od dostaw prądu z sieci, nie nadwyrężając swojego portfela. Panele fotowoltaiczne posiadają specjalne ogniwa, których zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. Dzięki temu powstaje całkowicie ekologiczny prąd. Tak otrzymana energia może zostać użyta do zasilania urządzeń domowych czy systemów grzewczych. Jak prawidłowo określić moc fotowoltaiki?

 

Instalacja mniejszej mocy, niż ta faktycznie wymagana, spowoduje konieczność pobierania dodatkowej energii z elektrowni, co wiąże się z mniejszymi oszczędnościami. Zainstalowanie fotowoltaiki o zbyt dużej mocy, wymagać będzie zastosowania większej liczby paneli, co podnosi koszt całej instalacji. W przypadku prosumentów nadmiar wyprodukowanej energii może nie zostać odebrany w ciągu roku obrotowego, a czas zwrotu kosztów inwestycji wydłuży się – na zużycie bowiem zmagazynowanej energii inwestor ma 365 dni od momentu przesłania jej do sieci.

Moc fotowoltaiki dobiera się więc w oparciu o dotychczasowe zużycie energii elektrycznej. Na podstawie do tej pory otrzymywanych rachunków, ustalana jest najbardziej optymalna i adekwatna do potrzeb mieszkańców moc instalacji. W odniesieniu do szacowanej wartości zużycia mocy, można przewidzieć orientacyjny okres zwrotu inwestycji, który najczęściej następuje po ok. 6-7 latach od momentu włączenia instalacji fotowoltaicznej. Zanim jednak podejmiemy decyzję, co do doboru mocy fotowoltaiki, należy zastanowić się jakie sprzęty obecnie posiadamy, a jakie planujemy zakupić – większa lodówka, zmywarka, pralka, a może klimatyzacja? Przewidując zakup kolejnego sprzętu, będziemy mogli lepiej określić moc instalacji, którą potrzebuje dom, unikając tym samym tzw. przewymiarowania instalacji PV, co wiążę się z utratą nadwyżek energii oddawanej do sieci.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Otóż niezwykle istotne jest miejsce montażu. Fotowoltaika powinna być maksymalnie i bezpośrednio wystawiona na działanie promieni słonecznych. Zanim zainstalujemy panele fotowoltaiczne, należy sprawdzić, czy w sąsiedztwie budynku nie ma wysokich obiektów, które będą odcinać dopływ słońca i tym samym zmniejszać wydajność działania całej instalacji.

Ważne: W polskich warunkach system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp wytworzy energię elektryczną o wartości około 1000 kWh. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kWp wyprodukuje rocznie około 4000 kWh energii elektrycznej. Wartość ta odpowiada potrzebom czteroosobowej rodziny.

Szukałeś nas po frazach, tj.: fotowoltaika pomorze, instalacje fotowoltaiczne pomorskie, instalacje fotowoltaiczne gdańsk? Znalazłeś się we właściwym miejscu!

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie fachowego oszacowania mocy fotowoltaiki, która będzie optymalna dla Twojego gospodarstwa domowego, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści pomogą Ci w tym zakresie.